Kendini Evliya sanan Zavallı

Kendini Evliya Sanan Bir Zavallı

Çakma tarihçi Kadir Mısıroğlu kendisine bir şeyh edası verebilmek için yayınladığı biyografisine doğumundaki ve çocukluk yıllarındaki olağanüstülükleri yazmayı ihmal etmemiş, neredeyse kendisini evliya ilan etmiştir.

Sözleri aynen şu şekildedir “1933 yılı Ramazan-ı Şerifi’nin yirmiyedisinde yani “Kadir Gecesi” seher vakti Dünya’ya gelmişim. O saat mahallemizin Câmii Şerifinde âdet üzere “Seher Mukabelesi” okunuyormuş. Bu mukalebeyi takib etmekte olan babamın kulağına o anda müjdeyi fısıldamışlar ki, tam “Sûre-i Kadir” okunuyormuş. Bu sebeple ismimin “Kadir” olarak konulmasını gönlünden geçirmiş. Vâlidemin anlattığına göre hiç ana sütü emmediğimden, çocukken gâyet cılızmışım. Hatta bu sebeble dört yaşına kadar yürüyememişim. Bir gün kapıya gelen dilenci kılıklı biri Vâlideme: Bu çocuk neden hep oturuyor? diye sormuş. vâlidem de cılızlıktan yürüyemediğimi izah edince adam: Siz buna bir kurban kesiniz, kurbanın kanıyla kendisini belden aşağıya yıkayınız, kan vücûdunda üç gün kalsın. Üç gün sonra normal su ile yıkayıp kanları temizleyiniz. Allah (c.c.)’ın izniyle yürür!.. demiş. Vâlidem kendisine ikram için odaya girip çıktığında kapıdaki bu zatın kaybolduğunu görmüş. Bu işte bir fevkalâdelik olduğunu düşünerek o gün adamın dediğini yapmış ve böylece yürümüşüm.”

Kendi kaleme aldığı biyografisinde geçen hususlar bu şekilde. 1933 Ramazan-ı Şerifi’nin 27’sinde, yani Kadir gecesinde doğduğunu belirterek dünyaya gelişine manevi bir hava katmak isteyen Kadir Mısıroğlu, belli ki kendisine hiç olmazsa bir “evliya”lık statüsü biçmek istiyor. Oysa en iyi bildiğini iddia ettiği “tarih”, Kadir Mısıroğlu’na adeta “sen sahtekar bir yalancısın!” diyor.

Kadir Mısıroğlu gerçekte ne Kadir gecesinde, ne de Ramazan-ı Şerifte doğmuştur. 5 Ağustos 1933’te, yani konuşmalarına yapmacık bir tarihi hava vermek için kullandığı hicri takvime göre 13 Rebiülahir’de doğmuştur. Sahtekar tarihçinin “pederim ben doğduktan birkaç ay sonra nüfusa kaydettirmiş” dediğini duyar gibiyim. Oysa hicri takvime göre Rebiülahir, Ramazan ayından 5 ay öncesine rastlamaktadır. Yani kayıtlara göre çakma tarihçi “doğduğunu belirttiği 27 Ramazan’dan 5 ay önce, 13 Rebiülahir’de” dünyaya gelmiştir.

Mısıroğlu’nun yalanları “manevi bir gecede dünyaya geldiği” ile sınırlı değil. Yine kendisinin kaleme aldığı biyografisinde “Sık sık anma günleri yapar, Mehmed Akif, Kazım Karabekir ve hatta Mareşal Fevzi Çakmak için bile mevlüd okutmaya varan, alakalar içinde davayı terennüm etmeye çalışıyordum” diyerek Mehmet Akif hayranı olduğunu belirtiyor. Ey ikiyüzlü sahtekar! Madem o kadar Mehmet Akif hayranıydın, bugün o merhuma ve yazdığı İstiklal Marşı’na ettiğin küfürlerin, güttüğün kinin sebebi ne?

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Uncategorized

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s