Sahte Tarihçi Kadir Mısıroğlu Dönme mi?

İstiklal Şairi Mehmet Akif’e ve İstiklal Marşı’na olmadık hakaretler yağdıran Kadir Mısıroğlu’nun Türk milletinin onurunu ayaklar altına alması ilk planda garip karşılanabilir. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu ve değerleri hakkında allame-i cihan açıklamalar yapmayı alışkanlık haline getirerek Türk insanının sempatisini kazanmayı amaç edinen bir isim olarak ekranlarda boy göstermektedir.
Ancak Birlik Vakfı’ndaki konferansı sonrasında Mehmet Akif ve İstiklal Marşı’na hakaret ederek gerçek yüzünü göstermiştir.
Şimdi Kadir Mısıroğlu’nun bu cesaretinin kaynağına sizi götürelim. Hem de delilleriyle. Kadir Mısıroğlu’nun eşi Aynur Mısıroğlu Selanikli dönme bir ailenin kızıdır. Kadir Mısıroğlu’nun hem kayınpederi Vasif Aydınarslan, hem de kayın validesi Huriye Aydınarslan Selanik’lidir. 1924 nüfus mübadelesiyle Selanik’ten Türkiye’nin çeşitli illerine getirilen sabetayist ailelerle birlikte, Aydınarslan aileside Tokat Reşadiye’nin Soğukpınar beldesine yeşleşmişlerdir. Birkaç yıl Soğukpınar’da kaldıktan sonra, diğer dönme ailelerin İstanbul-İzmir gibi metropollerde bir araya gelme politikası kapsamında İstanbul’a taşındılar. Kadir Mısıroğlu’nun eşi Aynur Mısıroğlu da İstanbul’da dünyaya geldi.
Aynur Mısıroğlu’nun Selanik’li bir ailenin kızı olması önemli. Çünkü Selanik, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasında başrol üstlenen, aslında Yahudi olupta Müslüman gibi görünen Sabetayistlerin merkezi olan bir liman şehridir. Osmanlı’yı felakete götüren “Jön Türk” hareketi ile İttihat ve Terakki’nin en çok destek bulduğu şehirdir aynı zamanda.
Osmanlı tebasında sabetayistler “Avdeti” (dönme) olarak isimlendirilmekteydi. Aynı şekilde Selanik’liler olarak da bilinmekteydiler. Nitekim İstanbul’da Osmanlı’dan kalan Ermeni, Rum gibi azınlık mezarlıklarının yanında “Selanikliler Mezarlığı” olarak bilinen ve avdeti tebanın gömüldüğü Bülbülderesi Mezarlığı’da halen varlığını korumaktadır.
Kadir Mısıroğlu’nun kayınpederi ve kayınvalidesinin Selanikli olmalarının yanında, eniştesi Abdullah Kolot’un kökeni de Selanik’e dayanmaktadır. Sabetayist Bülbülderesi mezarlığında Kolot soy isimli şahısları görmek mümkündür.
Mehmet Akif’e küfreden Kadir Mısıroğlu’nun kökenindeki gariplikler bununla da sınırlı değil. Gelini Aslı Mısıroğlu’da Alman muhipleri tarafından kurulan Alman lisesi mezunu, hatta Kadir Mısıroğlu’nun oğlundan boşandıktan sonra Alman vatandaşı bir Hristiyan ile evlenerek Türk vatandaşlığını terk ettiği biliniyor.

Reklamlar

Yorum bırakın

Temmuz 2, 2012 · 17:51

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s