Bir Garip Alman Muhibi: “Milliyetçi” Kadir Mısıroğlu

Sıkı bir Milliyetçi olduğunu iddia eden Kadir Mısıroğlu’nun Almanya sevdalısı olduğu ortaya çıktı. Başı her sıkıştığında Almanya’ya kaçan Mısıroğlu’nun gelini Aslı Mısıroğlu’nun da Alman hayranı olduğu öğrenildi.
Alman Hayranı Rotaryen Gelin
Kadir Mısıroğlu’nun gelini Aslı Mısıroğlu İstanbul’daki özel Alman Lisesinde okudu. Alman Mektebi İdare Cemiyeti tarafından 1868’de İstanbul’da kurulan ve imparatorluk bünyesindeki azınlıkları Almanya’nın yanına çekme noktasında büyük emekleri olan okul, İttihat ve Terakki’nin İmparatorluğu yıkılışa götüren yoğun gayretlerinin yanında Osmanlı’yı içten çökerten yabancı kuruluşlar arasında önemli bir role sahipti.
Aslı Mısıroğlu, Kadir Mısıroğlu’nun oğlu Abdullah Sunusi’den boşandıktan sonra Hıristiyan bir Almanla evlendi. Kadir Mısıroğlu’nun Alman hayranı gelininin “Rotaryen” (Mason) bir aileden geldiği de biliniyor.
Hapisten Çıktı Almanya’ya Kaçtı
Kadir Mısıroğlu’nun Alman hayranlığı tabiki geliniyle sınırlı değil. 1970 yılında işlediği bir suçtan ötürü 7 yıl hüküm giyen Mısıroğlu, 1974 yılında aftan yararlanarak cezaevinden çıkarak soluğu Almanya’da aldı. Şimdilerde kendisini en büyük Osmanlı müdafii gören Mısıroğlu, ülkenin kendisini seven insanlara en fazla ihtiyacı olduğu bir dönemde Osmanlı bakiyesi Anadolu topraklarını bırakıp Almanya’ya kaçtı. Kendi deyimiyle Almanya’ya kaçmak suretiyle “kelleyi kurtarmıştı”.
Alman Dostu Milliyetçi Mısıroğlu
Mısıroğlu, kaçtığı Almanya’yı zaruret miktarından öte adeta yer yurt edindi. Hapisten sonra gittiği Almanya’dan ancak 1990’lı yılların başında Türkiye’ye döndü. Mısıroğlu’nun Almanya’dan dönüşü 1991 yılında hakkında çıkan afla birlikte mümkün oldu. Almanya’da yaşadığı sürede hangi Alman yetkililerle “dostluk” kurduğu ise apayrı bir soru işareti.
Türk Yargısından Kaçan Milliyetçi Deli Avukat
Almanya’da kaldığı sürede Mısıroğlu Türk Yargısından hep kaçtı. Hakkında açılan davalar zaman aşımına uğradı. Neticede milliyetçi kisveli Mısıroğlu kendi hakkında Türk yargısının adalet dağıtmasına Almanya’ya kaçarak kendi elleriyle engel oldu. Mısıroğlu, her fırsatta atıp tuttuğu Türk Yargısının önüne çıkma cesareti gösteremedi ve hakkında açılan bazı davalar zaman aşımına uğradığı için kendisine isnat edilen suçlamalarla ilgili aklanmadı. Şimdilerde bazı Ergenekoncuların rapor alarak hukukun arkasından dolanma yolunu Mısıroğlu, 80’li yıllarda keşfetmiş, yargılandığı davalardan yırtmak için deli raporu almıştı.
Mısıroğlu’nun Osmanlı Fesi Üzerinden Tarihi Rantı
Hiçbir tarih eğitimi almamasına rağmen her fırsatta Osmanlı üzerine ahkam kesen Mısıroğlu, başında Osmanlı fesi, elinde yavuz asası, sırtında üniformalı ceketiyle tam bir Osmanlı bakiyesi görüntüsü veriyor. Ancak sürgün yıllarını yokluk yoksulluk içinde geçiren Osmanlı padişahlarının aksine Mısıroğlu Almanya’da hatırı sayılır bir servetin sahibi oldu veya daha doğrusu hatırı sayılır bir servetin üzerine kondu. Mısıroğlu’nun Almanya’da yediği haltlara kısa bir internet araştırması ile ulaşmak mümkün.

Reklamlar

Yorum bırakın

Temmuz 2, 2012 · 17:54

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s